Napíšte náminfo@clia.sk
Nájdete nás:Metodova 9, 949 01 Nitra
Sledujte nás online

Chráňte svoju firmu pred kybernetickými útokmi

16. júna 2023

Phishing, malware, social engineering, to je len zlomok hrozby, ktorá na nás číha v online priestore. Ochrana osobných údajov preto každým dňom naberá na dôležitosti a pre každú firmu, ale aj jednotlivcov sa stáva kľúčovou záležitosťou. Dôkladný prístup k tejto problematike dokáže zabezpečiť nielen pokojné a stabilné fungovanie na dennej báze, ale aj ochrániť financie a citlivé informácie. Jednou z najefektívnejších metód takejto ochrany je investícia do školení pre zamestnancov.

GDPR školenie

Aké školenie zvoliť?

Školenie zamestnancov vo sfére ochrany osobných údajov by malo prebiehať po vyhodnotení rizík, s ktorými sa vo vašej firme najčastejšie stretávate, keďže existuje množstvo typov kybernetických útokov. Najčastejšími sú:

  1. Phishing: S phishingom sa už stretol takmer každý z nás, či už v práci alebo osobne. Častokrát sa využíva v emailovej komunikácii, avšak čoraz častejšie sa vyskytuje aj v rámci komunikácie na rôznych sociálnych sieťach. Útočník sa vydáva za dôveryhodný subjekt alebo osobnosť a následne sa snaží získať citlivé údaje ako heslá, bankové údaje a podobne, napríklad prostredníctvom zdieľaných odkazov alebo priamou výzvou.
  2. Malware: Malware alebo ľudovo povedané vírus, sa prostredníctvom emailu, webovej stránky alebo aplikácie infiltruje do vášho systému, kde môže nespozorovane existovať týždne či dokonca mesiace. Nenápadne zbiera údaje, ktoré následne plánuje zneužiť, prípadne poškodzuje softvér.
  3. Ransomware: Podobne ako v predchádzajúcom prípade, ransomware je typ “vírusu”, ktorý sa infiltruje do vášho systému. Následne zašifruje vaše dokumenty a súbory, pričom za odblokovanie žiada ransom – výkupné. Väčšinou ide o veľmi vysoké čiastky, ktoré môžu stáť vašu firmu nielen veľa peňazí, ale aj energie. Aj po zaplatení výkupného sa môže stať, že sa k vašim súborom nedostanete.
  4. Social engineering: Moderný a veľmi nebezpečný systém využívaný na manipuláciu jednotlivcov. Častokrát existuje vo forme emailovej komunikácie alebo chatov na sociálnych sieťach, kedy sa útočník nepoznane vydáva za niekoho z vašich kolegov či známych, pričom sa snaží o získanie citlivých informácií ako sú heslá a iné prístupové údaje. Najčastejšie sa v útoku využívajú spoofnuté emaily (príjemca emailu vidí skutočnú adresu napríklad svojho kolegu, no email pritom odišiel z úplne odlišného účtu). Často sa využíva v kombinácii s malware a ransomware.

 

Chránite sa dostatočne?

V dnešnej dynamickej dobe, kedy sa aj formy útokov veľmi rýchlo menia a modernizujú, nemôže byť človek dostatočne obozretný. Je preto nevyhnutné držať krok s dobou aj v tomto smere a neustále aktualizovať svoje bezpečnostné systémy a procesy. Platí to pre každú firmu a jej zamestnancov, nielen v prípade, keď pracujete s citlivými informáciami či finančnými prostriedkami. Samozrejmosťou by mala byť aj obozretnosť jednotlivcov v súkromnom živote pretože aj jediný útok môže byť skutočne zásadný. Vzdelávanie je v tomto smere veľmi dôležité, keďže vyhnúť sa môžete problémom ako:

  • strata financií – môže nastať napríklad po kliknutí na nesprávny (phishing) odkaz
  • porušenie dôvernosti – únik citlivých informácií z interných databáz, ktorých ochrana podlieha rôznym zákonom
  • porucha prevádzky – malware alebo ransomware môžu úplne paralyzovať vaše softvéry a programy, ktoré používate na dennej báze, ale aj fungovanie chodu vášho podniku

 

Ako školenie pomôže pri ochrane?

Vzdelanie vašich zamestnancov v oblasti bezpečnosti a ochrany by malo byť prioritou každej firmy. Vďaka špeciálnemu školeniu sa oboznámite s najčastejšími metódami útakov, naučíte sa ich rozpoznávať a predchádzať aj fatálnym dôsledkom.

Zároveň vaša firma získa ochranu v podobe vyškoleného personálu, ktorý je obozretný a pripravený, čo je pri celkovej  bezpečnosti veľmi dôležité. Investícia do tohto preventívneho opatrenia je jednoducho vhodná skutočne pre každého.

Školenie vás naučí:

a) Identifikovať phishingové e-maily aj metódy social engineering

b) Rozpoznať potenciálne nebezpečný softvér a predísť jeho infiltrácií do vašich systémov

c) Implementovať silné bezpečnostné postupy, ako sú pravidelné aktualizácie softvéru a používanie silných hesiel

d) Efektívne reagovať na bezpečnostné incidenty a minimalizovať ich dopady

Zabezpečte si bezpečnosť a budúcnosť vášho podniku už dnes a investujte do školenia v oblasti ochrany osobných údajov a kybernetickej bezpečnosti pre svoj tím. V prípade záujmu o školenie na mieru sa nás neváhajte obrátiť prostredníctvom formuláru.

 

Máte záujem o preškolenie vašich zamestnancov? Napíšte nám, radi vám pomôžeme:

O NÁSCLIA agentúra
Odbremeníme vás od legislatívnych povinností, ktoré štát vyžaduje a zároveň poradíme ako optimalizovať daňové základy v ústrety rozvoju a modernizácií vašej firmy.
NEWSLETTERPrihláste sa do nášho newslettera

SLEDUJTE NÁSSme na sociálnych sieťach
Užitočné a aktuálne informácie o témach, ktoré súvisia s podnikaním
O NÁSCLIA agentúra
Odbremeníme Vás od legislatívnych povinností, ktoré štát vyžaduje a zároveň poradíme ako optimalizovať daňové základy v ústrety rozvoju a modernizácií Vašej firmy.
SLEDUJTE NÁSSme na sociálnych sieťach
Užitočné a aktuálne informácie o témach, ktoré súvisia s podnikaním

Copyright CLIA agentúra. Všetky práva vyhradené.

Copyright CLIA agentúra. Všetky práva vyhradené.