Napíšte náminfo@clia.sk
Nájdete nás:Metodova 9, 949 01 Nitra
Sledujte nás online

Zmeniť účtovníka je jednoduchšie, než si myslíte.

2. októbra 2023

Ak ste nespokojní so svojím súčasným účtovníkom, nemusíte sa báť urobiť zmenu. V tomto článku vám ukážeme, ako to urobiť rýchlo a bezbolestne.

Prečo zmeniť účtovníka?

Ak máte pocit, že váš účtovník vám nedáva dostatok pozornosti, nekomunikuje s vami, neodpovedá na vaše otázky, neupozorňuje vás na zmeny zákona, nevzdeláva sa, spôsobuje pokuty, je čas sa rozlúčiť. Tieto príznaky naznačujú, že váš účtovník nie je profesionálny, spoľahlivý ani zodpovedný. A to je niečo, čo si ako podnikateľ nemôžete dovoliť.

Ako zmeniť účtovníka? Zmena účtovníka je jednoduchá: stačí jeden telefonát (alebo stretnutie) a jeden email. Tu sú kroky, ktoré musíte urobiť:

  1. Vyberte si nového účtovníka. Ak neviete, ako si vybrať správneho účtovníka, prečítajte si náš článok Ako si vybrať správneho účtovníka? – Agentúra CLIA kde vám poradíme, na čo sa zamerať pri výbere.
  2. Oznámte svojmu pôvodnému účtovníkovi, že odchádzate. Môžete mu to povedať osobne alebo telefonicky, ale potom mu to aj potvrďte emailom. V emaili uveďte dátum ukončenia spolupráce a požiadajte ho o odovzdanie vašej dokumentácie a údajov novému účtovníkovi.
  3. Podpíšte zmluvu s novým účtovníkom. Pred podpisom si preštudujte podmienky spolupráce a ubezpečte sa, že sú v súlade s vašimi očakávaniami. Zmluva by mala obsahovať informácie o rozsahu služieb, cene, spôsobe platby, termínoch, zodpovednosti a ochrane osobných údajov.
  4. Vymeníte kontakty medzi účtovníkmi. Dajte svojmu novému účtovníkovi kontakt na vášho pôvodného účtovníka a naopak. Tým im umožníte preniesť vašu dokumentáciu a údaje bez vašej asistencie. Ak by ste chceli byť prítomní pri prenose, môžete si to dohodnúť s oboma stranami.

Kedy je najlepší čas na zmenu účtovníka?

Najlepší čas na zmenu účtovníka je koniec roka alebo začiatok nového roka. Tým sa vyhnete komplikáciám pri uzatváraní ročnej účtovnej závierky a podávaní daňových priznaní. Ak by ste chceli zmeniť účtovníka počas roka, mali by ste si dať pozor na termíny podania DPH a iných daňových povinností.

Aké sú výhody zmeny účtovníka? Zmena účtovníka vám môže priniesť mnohé výhody:

  • Zlepšenie komunikácie a spolupráce s vaším účtovníkom. Nový účtovník by mal byť dostupný, ochotný a nápomocný. Mal by vám vysvetľovať veci zrozumiteľne, odpovedať na vaše otázky, radiť vám a upozorňovať vás na dôležité termíny a zmeny zákona.
  • Zvýšenie kvality a efektivity účtovnej práce. Nový účtovník by mal byť odborník, ktorý sa neustále vzdeláva a používa moderné technológie. Mal by vám účtovať len to, čo skutočne urobil, a robiť to správne a včas. Mal by vám tiež pomáhať optimalizovať vaše dane a financie.
  • Zníženie nákladov a rizík. Nový účtovník by mal byť férový a transparentný. Mal by vám ponúknuť primeranú cenu za svoje služby, ktorá zodpovedá rozsahu a kvalite práce. Mal by tiež prevziať zodpovednosť za svoje chyby a uhradiť vám prípadné pokuty alebo škody.

Zhrnutie :

  • Zmena účtovníka je jednoduchšia, než si myslíte. Ak ste nespokojní so svojím súčasným účtovníkom, nemusíte sa báť urobiť zmenu. Stačí si vybrať nového účtovníka, oznámiť to pôvodnému účtovníkovi, podpísať zmluvu s novým účtovníkom a vymeniť kontakty medzi účtovníkmi. Najlepší čas na zmenu je koniec roka alebo začiatok nového roka. Zmena účtovníka vám môže priniesť lepšiu komunikáciu, kvalitnejšiu prácu, nižšie náklady a menšie riziká.

Ak hľadáte nového účtovníka, obráťte sa na nás. V Agentúre CLIA vám ponúkame profesionálne, spoľahlivé a cenovo dostupné účtovné služby. Kontaktujte nás ešte dnes a dohodnite si nezáväznú konzultáciu. Tešíme sa na spoluprácu s vami! 😊

O NÁSCLIA agentúra
Odbremeníme vás od legislatívnych povinností, ktoré štát vyžaduje a zároveň poradíme ako optimalizovať daňové základy v ústrety rozvoju a modernizácií vašej firmy.
NEWSLETTERPrihláste sa do nášho newslettera

SLEDUJTE NÁSSme na sociálnych sieťach
Užitočné a aktuálne informácie o témach, ktoré súvisia s podnikaním
O NÁSCLIA agentúra
Odbremeníme Vás od legislatívnych povinností, ktoré štát vyžaduje a zároveň poradíme ako optimalizovať daňové základy v ústrety rozvoju a modernizácií Vašej firmy.
SLEDUJTE NÁSSme na sociálnych sieťach
Užitočné a aktuálne informácie o témach, ktoré súvisia s podnikaním

Copyright CLIA agentúra. Všetky práva vyhradené.

Copyright CLIA agentúra. Všetky práva vyhradené.